Pentru mâine

 Colivă

🍮grâu (fiert bine), miez nuca+migdale măcinate, zahăr, vanilie, putin unt de cocos, un praf de sare și coajă de lămâi aduse de finul nostru din Athos 😇 

Voi adăuga în compoziție dorul de tata și de tataie.

📝Știați ca gestul ridicării și legănării vinului și a colivei sau a prescurii, iar apoi stropirea lor cu vin, la finalul slujbei de parastas, semnifică readucerea la viața a trupurilor celor adormiți? Boabele de grâu reprezintă trupurile tuturor celor pomeniți acolo, iar vinul este sângele ce va curge iarăși prin venele lor.



2 comentarii:

Daniela spunea...

Dumnezeu să-i odihnească în pace pe tatăl și pe tataie al tău! Și pe toți cei adormiți de pretutindeni!
Interesantă ideea cu untul de cocos. Nu știam.

Andreea spunea...

Amin!
Untul de cocos o face sa alunece ușor și e și mai plăcută 😉

Vara în care rochia mă strânge

  În fiecare vară îmbrac aceeași rochie gri de in.  O am de cincisprezece ani. Din rochia aceasta am purtat în pântece șase copii de atunc...